Sem arra nem kaptam utasítást, hogy kivel, sem arra, hogy kivel nem lehet elfogadási szerződést kötni az Erzsébet-utalványra – mondta Guller Zoltán, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) ügyvezető igazgatója egy mai konferencián. Az ügyvezető szerint a tulajdoni viszonyoktól függetlenül, tisztán üzleti alapokon folytatnak tárgyalásokat a lehetséges partnerekkel. Az mindenesetre tény, hogy a CBA-, a Coop- és a Reál-csoporttal már decemberben megegyeztek, hipermarket viszont egyelőre nincs a szerződött partnerek között.
Az Erzsébet-utalványokat hivatalosan január 20-án mutatja be a forgalmazó NÜSZ, az – idén év végéig a hideg mellett még meleg étkezésre is felhasználható – étkezési jegyeket 300-tól 600 forintig százasával növekvő, valamint ezer forintos címletekben bocsátja ki a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA). A járulékkedvezménnyel támogatott utalványokat a Pénzjegynyomda állítja elő, és tartalmazzák az összes szükséges biztonsági elemet (közöttük hologramot és fémszálat is). December 21 óta mintegy 6 millió utalványt gyártott la a nyomda. Bár az utalvány hivatalosan még nincs forgalomban, egy CBA-üzlet jelzése szerint már megpróbáltak fizetni vele – a nyilvánvaló hamisítvánnyal megkísérelt tranzakció bebukott.
Az üdülési szolgálat várakozásai szerint idén hozzávetőleg 10 milliárd forint forgalmi hasznot hoznak. Ebből – Soltész Miklós szociális államtitkárnak a konferencián tett bejelentése szerint – 2 milliárddal a nyugdíjasok, fogyatékosok, nagycsaládosok, valamint a szociális és gyermekvédelmi intézmények dolgozóinak üdülési lehetőségeit bővítik – normatív, automatikus – pályázatok útján. Az utalvány – amely mellé hamarosan kijön a plasztik alapú „utalvány”, s a papír és a kártya párhuzamosan működik – haszna a tervek szerint 50 százalékban a forgalmi jutalékból, és 40, illetve 10 százalékban a pénzügyi műveletekből, valamint az egyéb bevételekből tevődik össze.
|
A NÜSZ adatai szerint februárban több mint 700 ezer munkavállaló kap Erzsébet-utalványt, közülük 538 ezret a magánszférában alkalmaznak. A vállalkozások által eddig igényelt tömbök átlagos értéke valamivel több, mint béren kívüli juttatásként meghatározott havi ötezer forint.
Eddig 18 997 elfogadóhellyel szerződött a NÜSZ, a következő tíz nap során 21 ezerre nő ezek száma. Guller szerint egyébként oszágosan 20 ezer körüli elfogadóhely „elegendő”.
Az üdülési csekket a tervek szerint az év végére teljesen leváltó SZÉP-kártya három alszámlára oszlik: szálláshely-szolgáltatásra évi 225 ezer, vendéglátásra 150, szabadidős tevékenységre pedig 75 ezer forntot lehet fordítani. Az alszámlák között egyirányú az átjárás, amennyiben a munkavállaló a szálláshely-szolgáltatások finanszírozására átcsoportosíthat a másik két csatorna rovására, de visszefelé ez nem működik. Ezzel a megoldással a kormányzat bevallott gazdaságpolitikai célja a belföldi turizmus fellendítése.
A kártya kibocsátásával összefüggő és a promóciós költségeket a kibocsátok állják. A kártya mellett az év végéig korlátlanul felhasználható a munkavállalók birtokában lévő csaknem 11 milliárd forint értékű üdülési csekk.